sobota, 12 listopada 2016

Korposzczury, internety i rozterki miłosne /recenzja Brudu/

Dziś przeczytacie o kimś super. O kimś kto wydał trzy bestsellery, jest anonimowy, a jego pseudonim to Piotr C. Znacie Pana? Na pewno. Choćby z samego bloga, który prowadzi już sporo czasu o nazwie  pokolenie ikea.

PS już niedługo przeczytacie z nim wywiad, który mam przyjemność prowadzić dla portalu kulturaonline.pl 

"Brud" to właściwie trzecia książka Piotra C. Ciężko ustalić o czym właściwie jest. Bo dotyka wszystkich sfer życia współczesnego. Internetu, seksualizacji ciała, mężczyzn zagubionych, pracoholizmu i skłonności do alkoholu. 

Autor sprzeciwia się temu, co musi oglądać na co dzień. Ludzi z maskami zamiast twarzy, zwierzęta w ludzkich przebraniach. Jednak mimo to jego sprzeciw jest bierny. Nie wysuwa wniosków. To czytelnicy muszą zastanowić się nad tym, co będzie za kilka lat, jak bardzo będziemy zagubieni, jak intensywność życia się wypala dzięki temu, że wszystko jest gotowe, podane na tacy, nie musimy myśleć, jedynie mechanicznie pracować, nie sprzeciwiać się i uśmiechać do zdjęć. 

 
Książka również dotyczy problemu samotności. Bo jesteśmy samotni. Niezależnie od tego ile czasu spędzamy z ludźmi, możemy czuć się samotni, przytłoczeni. Jesteśmy pokoleniem ikea.

Ostatnio, bo jakieś trzy tygodnie temu wyprowadziliśmy się z rodzicami z mieszkania do domu. Rodzice postanowili, że stare meble zostawią lokatorom w mieszkaniu, w związku z czym pojechali do Ikei kupić potrzebne nowe meble. Wszystko musieli zwrócić. Nie było rzeczy nieuszkodzonej. Moje biurko bez listwy, stolik pod kawę podrapany, meble do kuchni źle wymierzone. 

To chyba dobra alegoria do nas - do współczesnych ludzi. Jesteśmy uszkodzeni. Ale przecież mamy mnóstwo sposobów by o tm zapomnieć. Pracę, alkohol, imprezy. Naprawdę nie widzimy, że wszystko sprowadza się do ucieczki od problemów? Że nasze pokolenie potrzebuje odmóżdżania?

I tutaj nie chodzi o to, żeby nie korzystać z internetu. Nie chodzić na imprezy. Tutaj chodzi o to byśmy umieli wartościować. Nie przyjmować wszystkiego, co nam podają. Rozważać i wyciągać wnioski.

Paulina Pałasz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz